Адкрыты ўрок па тэме:
“Квадратны корань са здабытку”
ў 8 классе
Падрыхтавала:
Бахно Вікторыя Віктараўна,
настаўнік матэматыкі і інфарматыкі
Тэма: «Квадратны корань са здабытку»
Мэты
Адукацыйная: Замацаванне атрыманых ведаў у навучэнцаў па тэмах: "Арыфметычны квадратны корань", "Квадратны корань са здабытку". Замацаванне навыкаў хуткага рахунку.
Развівальная: садзейнічаць развіццю і фарміраванне ў навучэнцаў навыкаў лагічнага мыслення, хуткай рэакцыі і самастойнасці.
Выхаваўчая: выклікаць ў вучняў цікавасць да вывучэння дадзенай тэмы і дадзенага прадмета
Ход урока:
1. Арганізацыйны момант:
Запісаць тэму ўрока, пастаноўка мэты і задачы ўрока (для вучняў).1-2 хв
2. Праверка Дамашняга задання:
№4.75(2,4,6) №4.77
2)120; 4) 3; 6)5,6. 2)0,6; 4) 0,16; 6) 0,8.
3. Франтальны апытанне(5-8 хв):
1) тэорыя
- Дайце азначэнне арыфметычнага квадратнага кораня
- Пры якіх значэннях а выраз мае сэнс?
- Чаму роўна: ()2 = …
- Чаму роўна:= …
- Сфармулюйце тэарэму аб квадратным корані са здабытку .
2) Вуснае лічэнне:
а) Вылічыць:;;; ;
б) Чаму роўна: ; ;;;;; ;
в) Чаму роўна;;;;
4. Гістарычная спраўка (3 вх)
Корань ад лацінскага слова radix – корань, radicalis – карэнны. Пачынаючы з 13 стагоддзя італьянскія і іншыя еўрапейскія матэматыкі пазначалі корань лацінскім словам radix ( скарочана r). У 1525 г. у кнізе Х. Рудольфа "Хуткі і прыгожы рахунак пры дапамозе майстэрскіх правілаў алгебры, звычайна званых Косс" з'явілася абазначэнне V для квадратнага кораня; кубічны корань абазначаўся VVV. У 1626 г. галандскі матэматык А. Жырар увёў абазначэння V, VV, VVV і г. д., якія неўзабаве выцесніў знак r, пры гэтым над подкоренным выразам ставілася гарызантальная рыса. Сучаснае абазначэнне кораня ўпершыню з'явілася ў кнізе Рэнэ Дэкарта "Геаметрыя", выдадзенай у 1637 годзе.
5. Замацаванне матэрыялу(17 хв):
№ 4.71(1 сл), №4.78 (2 сл), № 4.82 (1 сл) №4.83(1-3), №4.84
№4.71
2) 14; 4) 40; 6) 45; 8) 7700; 10) 6400.
№4.78 (2 сл)
2) 14; 4) 21; 6) 15; 8) 4.2; 10) 40; 12) 70.
№ 4.82 (1 сл)
1)14
№4.84
1) правільна; 2) няправільна; 3) правільна; 4) няправільна.
6. Фізкультхвілінка(2хв відыаролік)
7. Самастойная работа (10-15хв)
Самастойная работа “Квадратны корань са здабытку”
Варыянт 1
№1 Вылічыць:
; 2)
№2 Вылічыць:
1) 2) 3)
№3 Знайсці значэнне выразу:
1) 2)
3)()-(); 4)
Самастойная работа “Квадратны корань са здабытку”
Варыянт 2
№1 Вылічыць:
; 2)
№2 Вылічыць:
1) 2) 3)
№3 Знайсці значэнне выразу:
1) 2)
3)()+(); 4)
7-8. Вынікі, дамашняе заданне (1-2 хв): № 4.72(2 сл);4.83(4,8)
раскрыть » / « свернуть